Nr 11/140                       GRUDZIEŃ 2004 r.

    

Nim zabłyśnie pierwsza Gwiazdka Wigilijna

 

            Drodzy Czytelnicy i sympatycy naszego miesięcznika rok 2004 zmierza wielkimi krokami do swego końca. Święta Bożego Narodzenia tuż przed progami naszych mieszkań. Ogarnia nas gorączka zakupów świątecznych, prowadzonych na skalę naszych portfeli oraz prezentów pod choinkę i planów sylwestrowych. Wszystko to zmusza większość z nas do dokładnej analizy naszych budżetów rodzinnych i także rozplanowania zakupów, by kryzys domowy był jak najmniej odczuwalny na naszych stołach wigilijnych i świątecznych. Jest to czynnik bardzo istotny, ale nie mniej znacząca jest atmosfera, wzajemne postanowienie i duch miłości rodzinnej i miłości do drugiego człowieka. Mija kolejny rok budowy naszej gospodarki rynkowej, prywatyzacji i reform życia społecznego. Prowadzi to na coraz lepsze jutro, bogatsze materialnie i stabilizujące nasze własne życie. Szanowni Państwo starajmy się być czynni w tych przeobrażeniach, unikajmy apatii i stresów, niech nadzieja napawa nasze umysły – lepszym jutrem, bogatszym i spokojniejszym. Uwierzmy w to, że w koło otaczają nas ludzie wartościowi, szlachetni, że tylko z nimi możemy budować lepsze jutro. Wyciągnijmy pomocna dłoń do tych, którzy nie radzą sobie i oczekują naszej pomocy. Niech świątecznym przesłaniem od każdego z nas do drugiego człowieka będzie szacunek, uśmiech, dobre słowo i pogoda ducha. To tak niewiele, a jakże ważne w naszym życiu. Najbogatszy stół wigilijno – świąteczny stanie się niczym, gdy wokół niego nie będzie promieniować miłość rodzinna, szacunek, życzliwość i uśmiech biesiadników. Obejrzyjmy się wokół, czy nie ma ludzi samotnych, opuszczonych przez zły los. Przygarnijmy ich do naszych świątecznych stołów i podzielmy się z nimi naszą radością i szczęściem, a biały opłatek niech stanie się sprawcą wszystkiego co nazywa się szczęściem, radością, miłością. Niech te kilka skromnych, moich myśli trafi do Państwa świadomości, serc wzbogacając atmosferę obchodów świąt Bożego Narodzenia i witając Nowy 2005 rok.

 

 

 

 

Życzymy Państwu wesołych, radosnych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku, takiego, który spełni Wasze plany, marzenia i oczekiwania.

- strona 1 -

 

 

Już 10 lat „płonie”

Małkińskie Ognisko.

 

Najmłodsze dzieci z Ogniska w przedstawieniu „Na straganie”

 

Jubileusz dziesięciolecia działalności na terenie gminy Małkinia Górna obchodziło 3 grudnia, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na tą wielką uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, którzy przez dziesięć lat istnienia tej placówki na stałe wpisali się w historię jej działalności. Do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Małkini, gdzie odbywały się uroczystości, przybyli przedstawiciele Zarządu Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego TPD z Warszawy, oddziałów powiatowych TPD z Ostrołęki i Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele Wojewódzkiego Oddziału Ministerstwa Polityki Społecznej  z Ostrołęki, a także Starosta ostrowskiego powiatu – Tadeusz Legacki wraz z przedstawicielami Rady Powiatu, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – instytucji ściśle współpracującej z placówką, komendant miejscowego Komisariatu Policji, dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjum i przedszkola z Małkini, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz członkowie małkińskiego TPD.

 

Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście

 

Spotkanie w jednym miejscu ponad 70 ludzi dobrej woli było wspaniałą okazją do podsumowania

 

dotychczasowej działalności placówki i do podziękowania im wszystkim za wielkie serce, jakie okazali pomagając w śródrocznej działalności Ogniska.

Wręczono trzy duże odznaki „Przyjaciela Dziecka” – SMLW „Zacisze” z Małkini, Spółdzielni Mleczarskiej „OSTROWIA” z Ostrowi Mazowieckiej i Piekarni pani Hanny Cymbalak z Andrzejewa, natomiast małe odznaki „Przyjaciela Dziecka” dostało aż 21 wspaniałych darczyńców. Kolejne 38 osób otrzymało specjalne dyplomy „Przyjaciela Dziecka”, a 26 piękne podziękowania za współpracę i wielką pomoc. Dziesięciu członków Zarządu Gminnego TPD, za swoją wielką pracę na rzecz wszystkich dzieci, dostało srebrne odznaki „Zasłużony Działacz TPD”.

 

Dzieci po zakończonych występach

 

Ogniskowa gawiedź szkolna specjalnie na tę okazję przygotowała i przedstawiła przybyłym krótkie przedstawienia teatralne, które wszystkich rozbawiły jak też i dały głęboko do myślenia. Udowodnili oni wszystkim, że pomimo trudności rodzinnych, jakie mają w swoich domach, trudności wychowawczych, jakie sami sprawiają swoim nauczycielom potrafią się wspaniale zorganizować, nauczyć i przy okazji doskonale bawić. Swoim postępowaniem pokazali, że taka placówka, jaką jest ich Ognisko, jest tutaj bardzo potrzebna, wręcz niezbędna. To właśnie dzięki przychodzeniu do Ogniska prawie wszystkim udaje się zdać do następnej klasy, zrozumieć trudną matematykę, odrobić na czas zadane lekcje, nauczyć się przygotowywać sobie posiłki i zmywać po nich, poznać praktyczne, edukacyjne i rozrywkowe zastosowanie komputerów. Pozwala nauczyć się jak żyć w nowoczesnej Polsce, Europie, świecie.

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD w Małkini to niepubliczna placówka opiekuńczo-wychowawcza, mająca na celu zapobieganie niedostosowaniu i sieroctwu społecznemu dzieci i młodzieży oraz zapewnieniu pomocy rodzicom mającym poważne trudności w sprawowaniu opieki i

- strona 2 -

 
     
 

wychowywaniu dzieci, jest jedną z pięciu takich placówek w byłym województwie ostrołęckim i jedyną w powiecie ostrowskim. Ognisko jest utworzone, prowadzone i nadzorowane przez Zarząd Oddziału TPD w Warszawie, w porozumieniu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej.

W ciągu dziesięcioletniej historii pracy placówka na stałe wpisała się już do historii Małkini zabiegając o dobro dziecka i poszanowanie jego praw. Była organizatorem i animatorem wielu kulturalnych i sportowych imprez lokalnych, współorganizatorem akcji letniej i wyjazdów dla najbiedniejszych dzieci na wakacje oraz wielu innych działań społeczno – wychowawczych.

- Do naszego Ogniska uczęszczają dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Małkini – opowiada kierownik placówki, Teresa Dylewska. Od samego początku siedziba nasza mieści się w gościnnych pomieszczeniach Spółdzielni Mieszkaniowej „ZACISZE”, która to nieodpłatnie je nam udostępnia. W zamian za to zajmujemy się głównie dziećmi i całymi rodzinami z terenu tej spółdzielni. Pomagamy im rozwiązywać problemy wychowawcze, trudności życiowe i rodzinne, organizujemy pomoc materialną. Naszym wychowankom pomagamy w pokonywaniu trudności w nauce i uzyskiwaniu promocji do następnej klasy, kształtujemy właściwy stosunek i motywację do nauki, pracy. Organizujemy również tutaj dożywianie dzieci, wspólnie przygotowując z nimi kanapki, herbatę, sałatki czy nawet ciasta. Staramy się im zapewnić tutaj prawdziwą, rodzinną atmosferę.

Uczęszczająca w tej chwili do Ogniska czterdziestka dzieciaków ma codziennie zapewnioną fachową opiekę po zajęciach lekcyjnych. Spędzają oni tutaj swój wolny czas odrabiając lekcje, biorąc udział w zajęciach komputerowych, teatralnych, muzycznych, sportowych czy plastycznych zdobywając niejednokrotnie dyplomy i nagrody na różnego rodzaju konkursach powiatowych i ogólnopolskich. Przychodzą tutaj chętnie bo wiedzą, że zawsze znajdą tu opiekę, miłość, zrozumienie i pomoc w trapiących ich problemach. Wiedzą dobrze, że Ognisko to ich drugi dom.

 

 

                                                               MD

 

  Wigilijne spotkanie z

najuboższymi

 

            Każdego roku w grudniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Małkini spotykają się najubożsi mieszkańcy naszej gminy przy wigilijnym stole przygotowanym specjalnie dla nich przez Wójta Gminy Małkinia, Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury w Małkini.

 

Wójt Marek Kubaszewski rozpoczął wigilijne spotkanie

 

W tym roku spotkanie odbyło się w dniu 17 grudnia o godzinie 1100. Spotkanie rozpoczął wójt Marek Kubaszewski, witając zebranych życzył im spokojnych, rodzinnych i obfitych Świąt Bożego Narodzenia oraz  szczęśliwego Nowego Roku. Następnie ksiądz kanonik Kazimierz Szymański odmówił modlitwę i rozpoczął dzielenie się opłatkiem.

 

Wspólne dzielenie się opłatkiem

 

Po ogólnych życzeniach przystąpiono do wspólnego biesiadowania przy wigilijnym stole, a młodzież z Koła Recytatorskiego GOK pod kierunkiem p. Henryki Godlewskiej, przedstawiała przygotowane jasełka i śpiewała kolędy.

Na zakończenie wszyscy podopieczni otrzymali paczki żywnościowe.

 

- strona 3 -

 
     
 

 

Kolejny sukces młodzieży z małkińskiego Stasica

 

Uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej wyróżnieni w IV Ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Szkół Hotelarsko – Turystycznych.

Kolejnym sukcesem zakończył się udział uczniów Technikum Gastronomicznego przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej na odbywającym się w dniach 2 – 5 grudnia 2004 roku w Poznaniu IV Ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych „Gwiazdka 2004” .

                W gronie 24 prezentujących się szkół gastronomiczno – hotelarskich, między innymi z Chin, Meksyku, Peru, Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Polski, uczniowie małkińskiego Zespołu Szkół zajęli I miejsce w konkursie na najlepszą regionalną potrawę wigilijną i III miejsce w konkursie na najładniejszy stół wigilijny. Laureaci konkursu otrzymali liczne nagrody w postaci specjalistycznych wydawnictw i akcesoriów gastronomicznych. Ponadto młodzież wyjedzie na wycieczkę do Szwajcarii.

W skład zwycięskiej drużyny weszli uczniowie Technikum Gastronomicznego: Sylwia Ordak, Olga Skowrońska, Mariola Siwek i Tomasz Złotkowski, których do konkursu przygotowały nauczycielki Zespołu Szkół w Małkini panie Anita Jadczak, Grażyna Czyrnia i Elżbieta Maleńka. Uczniowie małkińskiego Zespołu Szkół po raz drugi brali udział w tym konkursie. Rok temu, debiutując w poznańskim pokazie, zajęli w poszczególnych kategoriach odpowiednio II i I miejsce.

 

Młodzież z opiekunką p. Elżbietą Maleńka

 

Tegoroczny pokaz zorganizowany został przez Europejskie Stowarzyszenie Szkół Hotelarsko – Turystycznych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół Hotelarskich i Międzynarodową Radę Edukacji Hotelarskiej i Gastronomicznej.

Gospodarzem pokazu był tradycyjnie rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu Roman Dawid Tauber. Warto w tym miejscu podkreślić współpracę między Zespołem Szkół w Małkini a poznańską WSGiH, która zaowocowała między innymi przyjęciem małkińskiej szkoły do Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Hotelarsko – Turystycznych (AEHT) oraz, dzięki osobistemu zaangażowaniu rektora Taubera, wyposażeniem kilku pracowni gastronomicznych do nauki zawodu.

 

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie konkursu

 

                                                               MD

 

             

 

MAŁKIŃSKIE MIKOŁAJE

po raz siódmy

 

Wójt Gminy Małkinia, Gminny Ośrodek Kultury oraz "małkińscy mikołaje" (sponsorzy) zapraszają w dniu 8 stycznia 2005 r. do hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 na

VII Małkińskie Spotkanie ze Świętym Mikołajem.

 

Zabawa z Mikołajem sprawia dzieciom najwięcej radości

 

- strona 4 -

 
     
 

ZYGZAK w Małkini

 

Kabaret ZYGZAK (pierwszy z lewej G. Tomaszewski)

 

W sobotni wieczór 11 grudnia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpił kabaret "ZYGZAK" w składzie: Grzegorz Tomaszewski, Marcin Maroszek, Ireneusz Popiel, Paweł Urban. Godzinny występ kabaretu okazał się strzałem w dziesiątkę, zebrana publiczność bawiła się wspaniale słuchając żartów trójki młodych wykonawców. 

Mamy nadzieję, że kabaret będzie w dalszym ciągu rozwijał swoje umiejętności i bawił coraz liczniejsze rzesze publiczności, czego im serdecznie życzymy. Szczególne podziękowania i życzenia składamy "naszemu człowiekowi" w kabarecie tj. Grzegorzowi Tomaszewskiemu z Małkini.

 

 

ZYGZAK w skeczu Tańczące Mikołaje

 

 

 

                        GOK

 

             

 

Gdzie i za ile można zabawić się w Sylwestra?

 

Aby ułatwić Państwu wybór, gdzie udać się na Bal Sylwestrowy informujemy, że na terenie gminy na bal zapraszają:

 

Zajazd „Pod Sosnami” – 300zł;

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica – 210zł;

Pizzeria Małkinia – 240zł;

Zespół Szkół w Prostyni – 190zł;

Szkoła Podstawowa w Kańkowie – 200zł;

 

 

             

 

 

XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tuż, tuż

 

15 listopada 2004 roku utworzyliśmy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Małkini Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który został zarejestrowany przez Fundację WOŚP.

W tym roku cały dochód uzyskany w trakcie zbiórki w dniu 9.01.2005 roku, przeznaczony zostanie na zakup Nowoczesnego Sprzętu do Diagnostyki i Leczenia w Neonatologii i Pediatrii.

Zapraszamy też serdecznie zespoły i kapele, które chciałyby wystąpić podczas finału, kontakt z p. Markiem Muzyczakiem w GOK Małkinia te. 7455062

Ubiegłoroczne wolontariuszki w trakcie liczenia pieniędzy

 

- strona 5 -

 
     
 

             

 

POLICJA INFORMUJE

 

 

 

                W okresie od 30.XI do 8.XII NN sprawcy dokonali włamania do nieczynnego baru przy ul. Kochanowskiego skąd skradli poroże jelenia.

 

                7.XII o godz. 1730 w rejonie stadionu NN sprawca dokonał kradzieży torebki kobiecie wracającej ze stacji PKP.

 

                8.XII policjanci KP Małkinia dokonali zatrzymania 3 sprawców usiłujących wyłudzić kredyt w jednym ze sklepów w Małkini na zakup sprzętu AGD. Postanowieniem sądu zostali tymczasowo aresztowani.

 

                9.XII o godzinie 245 policjanci KP Małkinia zatrzymali 4 sprawców, którzy pomalowali tzw. graffiti 3 pociągi elektryczne stojące w torach postojowych, powodując straty ok. 15 000zł, na szkodę PKP.

 

                12.XII dyżurny ruchu PKP Małkinia poinformował o kradzieży obciążników linii trakcyjnej w rejonie Zawist Podleśnych na szkodę PKP Białystok.

 

                16.XII policjanci KP Małkinia zatrzymali sprawcę kradzieży roweru na szkodę mieszkanki ulicy Brokowskiej.

 

                W nocy z 15/16.XII NN sprawcy dokonali kradzieży urządzeń sygnalizacji świetlnej w Prostyni na szkodę PKP Siedlce.

 

                17.XII do Komisariatu Policji w Małkini zgłosił się uczeń Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica zawiadamiając, iż na przerwie lekcyjnej nieznany sprawca skradł mu telefon Nokia.

 

 

             

 

Gminny konkurs poezji Marii Konopnickiej dla uczniów klas IV-VI

 

                W dniu 2 grudnia w Zespole Szkół w Prostyni odbył się finał Gminnego Konkursu Poezji Marii Konopnickiej. W konkursie wzięło udział 21 osób z 7 szkół w gminie i 1 szkoła zaprzyjaźniona z Orzełka.

                W skład jury wchodzili: Przewodniczący Rafał Cieszyński – aktor Teatru Studio w Warszawie, Rafał Swaczyna – kierownik sceny Kotłownia w Ostrowi Maz., Lidia Kowińska, Alicja Gosiewska, Lech Wujek.

Jury było bardzo profesjonalne i stawiło wysokie wymagania dla finalistów. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji po prawie godzinnych obradach jury ustaliło następujące wyniki konkursu:

I miejsce – Szymańska Beata

II miejsce – Przywoźna Małgorzata

III miejsce – Olszewska Dominika

IV miejsce – Zyśk Małgorzata

Jury przyznało również 3 wyróżnienia dla uczniów:

Szczurowska Dorota, Koziara Edyta, Rudo Kinga.

Podsumowania konkursu dokonał p. Rafał Cieszyński, zwrócił on uwagę na wysoki poziom konkursu i złożył gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom, podkreślając szczególne osiągnięcia zwycięzców.

Dzieci chętnie słuchały zawodowych aktorów

 

Bardzo przyjaznym akcentem zakończyło się to spotkanie, gdyż obaj aktorzy przeprowadzili mini warsztaty sztuki recytatorskiej omawiając podstawowe zasady recytatorskie. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w nich i sądzę, że ten konkurs pozostanie na długo w pamięci zarówno młodzieży jak i nauczycieli. Na zakończenie p. dyrektor Wojciech Jakubik po wręczeniu nagród i upominków podziękował wszystkim za udział i organizację konkursu, a szczególnie głównej organizatorce p. Danucie Barszcz nauczycielce ZS w Prostyni. Konkurs wykazał, że mamy świetnych recytatorów w Gminie Małkinia oraz to, że młodzież lubi poezję i widzi jej piękno jeśli zostanie do jej odbioru właściwie przygotowana.

 

                                               Lech Wujek

- strona 6 -

 
     
 

 

 

- strona 7 -

 
     
 

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

Rok Założenia 1898

Nominowany do Nagrody Gospodarczej

Prezydenta RP w roku 2004

Oddział w Małkini

Proponuje:

TRADYCYJNIE NAJTAŃSZE NA RYNKU KREDYTY ŚWIĄTECZNE

  • kwota kredytu do 10.000 zł

  • okres spłaty do jednego roku

  • oprocentowanie zmienne WIBOR 1–miesięczny (6,7% w stosunku rocznym[1])

+ prowizja w wysokości:

-          3,5% od kwoty kredytu w przypadku okresu spłaty do pół roku,

-          4% od kwoty kredytu w  przypadku okresu spłaty do jednego roku

 

LOKATY JESIENNO – WIOSENNE O DYNAMICZNYM OPROCENTOWANIU rosnącym w kolejnych okresach odsetkowych

 

  • lokaty trzymiesięczne - do 5,5% w stosunku rocznym w ostatnim okresie odsetkowym,

  • lokaty półroczne – do 7% w stosunku rocznym w ostatnim okresie odsetkowym

·         lokaty roczne – do 8% w stosunku rocznym w ostatnim okresie odsetkowym

 

Szanowny Kliencie!

Czy wiesz dlaczego ta reklama nie ogranicza się do krótkich, krzykliwych sloganów? Jest tak ponieważ my pojmujemy marketing, jako naprawdę dobry produkt i uczciwą o nim informację. Zbyt często mamy do czynienia z konkurencją, która wydaje miliony na reklamowanie czegoś, co w rzeczywistości kosztuje fortunę.

My pracujemy na Państwa zaufanie od stu sześciu lat, a to zobowiązuje!

Nie czekaj na lepszą ofertę!

Wybierz polski bank, dla którego najważniejsze jest Twoje zaufanie i zadowolenie!

 

 

- strona 8 -