Nr 12/141                       STYCZEŃ 2005 r.

    

XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Małkini

 

Słoneczna, aczkolwiek bardzo wietrzna niedziela 9 stycznia 2004 roku w Małkini pozwoliła zebrać tutejszym 40 wolontariuszom XIII Finału WOŚP kwotę 8.250,76 zł.

 

Finał na sali SP Nr 2 rozpoczął szef sztabu WOŚP A. Sadowski.

 

Już po raz kolejny mieszkańcy Małkini tłumnie włączyli się w akcję zbiórki pieniędzy na potrzeby chorych dzieci w całej Polsce. Przez cały dzień mieli możliwość wrzucać pieniądze do skrzydlatych puszek młodych wolontariuszy, którym nie obce jest bezinteresowne pomaganie innym. Wieczorem natomiast, tuż przed widowiskowym „światełkiem do nieba”, mogli wziąć udział w licytacji gadżetów przysłanych do Małkini przez Fundację WOŚP z Warszawy. Małkiński Sztab XIII Finału WOŚP zorganizował również zbiórkę krwi, podczas której ten drogocenny dla ratowania życia płyn oddało 83 krwiodawców (co dało w sumie 37 litrów krwi), pokaz wschodnich sztuk walki, otwarty turniej tenisa stołowego, wieczorny koncert zespołów muzycznych. Wolontariusze z Małkini starali się zbierać pieniądze nie tylko w tej miejscowości, ale

 

także i w pozostałych z terenu gminy. Nie wszędzie jednak byli mile widziani. Jednak tego typu zachowania były sporadyczne i w większości nie było problemów podczas tegorocznej zbiórki. Ludzie jak co roku byli w większości pozytywnie nastawieni do całej akcji i do puszek wrzucali tyle, ile każdy mógł.

 

Najmłodsi uczestnicy Orkiestry.

 

-Podsumowując tegoroczną akcję chcielibyśmy w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że udało nam się tak sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić u nas w Małkini XIII Finał WOŚP – mówi szef sztabu, Andrzej Sadowski.- Bardzo dziękujemy naszym wolontariuszom, Wójtowi naszej gminy, krwiodawcom i wspaniałym paniom z Punktu Krwiodawstwa w Ostrowi Mazowieckiej, dyrekcji, nauczycielom i obsłudze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Małkini, małkińskiej policji za czuwanie nad bezpieczeństwem i ochroną wolontariuszy, zespołom muzycznym za wspaniałe granie, Małkińskiej Szkole Kung-fu za piękny pokaz swoich umiejętności. Gorące podziękowania kierujemy do naszych medialnych patronów Małkińskiemu Serwisowi Internetowemu i Małkińskiej Telewizji Kablowej za promocję naszego finału, wszystkim pracownikom GOK Małkinia za pracę i wielkie zaangażowanie, a przede wszystkim dziękujemy wszystkim hojnym ofiarodawcom za wielkie serca, dzięki którym mogliśmy zebrać tu w naszej Małkini pieniądze i taką ilość krwi.

 

 

 

 

- strona 1 -

 

 

Małkinianie w trakcie Finału chętnie  oddawali to co najcenniejsze.

 

Bardzo chciałbym również podziękować naszym sponsorom, dzięki którym akcja miała wiele dodatkowych, miłych akcentów firmie BD ART, pani Burakowskiej Danucie, firmie AJINOMOTO (dawny SAMSMAK), prezesowi GS-u w Małkini, panu Andrzejowi Najgrodzkiemu. To dzięki nim mieliśmy zapewnione dodatkowe gadżety na licytację i mogliśmy nakarmić naszych wolontariuszy.

 

            

             MD AS

             

 

Bliźniacze gminy

Hammaro - Małkinia

W dniach 12 - 14 stycznia br. na zaproszenie Wójta Marka Kubaszewskiego na terenie gminy Małkinia Górna gościła delegacja samorządowców szwedzkich z gminy Hammarö.

Przedstawiciele tej gminy przyjechali do Polski w celu bliższego poznania gminy Małkinia oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy między gminami. W liście intencyjnym, który po wypracowaniu wspólnego stanowiska podpisano w drugim dniu pobytu gości, czytamy m.in. o chęci współpracy na płaszczyznach: kulturalnej, sportowej, szkolnej, turystycznej, politycznej, ekonomicznej i gospodarczej. Nie zabrakło również słów o wzajemnej pomocy, zacieśnianiu przyjaźni w imieniu wspólnej, solidarnej Europy.

List intencyjny podpisali: Wójt gminy Marek Kubaszewski oraz Siw Gidlöf - Przewodnicząca Zarządu gminy Hammarö. Aktu tego dokonano w obecności przedstawicieli strony szwedzkiej: Andersa Dahlena - Burmistrza gminy Hammarö, Jonasa Gumnnarssona - Zastępcy Przewodniczącej Zarządu gminy i Margarety Ivarsson - Członka Zarządu gminy i Przewodniczącej Komisji Pracy. Przy uroczystym

 

podpisaniu listu intencyjnego ze strony polskiej uczestniczyli: Jan Chaberski - Przewodniczący Rady Gminy, Marian Frydrych i Andrzej Najgrodzki - Zastępcy Przewodniczącego, Jan Borowy - Zastępca Wójta, Elżbieta Kazimierczuk - Skarbnik gminy i Grażyna Dąbkowska - Insp. ds. promocji gminy.

 

Podpisanie listu intencyjnego.

 

Podczas spotkania w tak szerokim gronie odbyła się również konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele lokalnych mediów od gości szwedzkich uzyskali ogólną wiedzę o gminie Hammarö. Po podpisaniu listu intencyjnego nastąpiła wymiana podarunków, Siw Gidlöf podarowała władzom gminy proporce z herbem gminy Hammarö, w zamian delegacja szwedzka otrzymała pamiątkowe patery z wygrawerowanym herbem gminy Małkinia. Wspólnie uzgodniono, że kolejnym krokiem po podpisaniu wstępnego porozumienia będzie podpisanie konkretnej umowy o współpracy bliźniaczej między gminami. Może to nastąpić już około 14 kwietnia br., gdy delegacja naszych władz wybierze się do Szwecji z rewizytą. Jak zapowiedział Wójt Kubaszewski, przedstawiciele obu gmin jeszcze latem tego roku planują wymianę młodzieży szkolnej. Są też plany dotyczące innych płaszczyzn współpracy, ale o konkretach będzie można mówić, po podpisaniu umowy. Chęci do współpracy są po obu stronach, gmina Hammarö ma już doświadczenie w pozyskiwaniu środków z funduszy Unii Europejskiej, z rozmów przeprowadzanych podczas spotkań wynika, że oba samorządy chcą wspólnie pisać projekty i pozyskiwać środki unijne. To trzydniowe spotkanie w Polsce należy uznać za bardzo udane, program pobytu gości był bogaty i napięty. W pierwszym dniu, przez wiele godzin w Urzędzie Gminy wspólnie dyskutowano na temat współpracy, plonem tych rozmów było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego m.in. listu intencyjnego i innych kierunków działania.

Delegacja szwedzka jest mocno zainteresowana naszą gminą. Szczegółowo pytano przedstawicieli gminy Małkinia o wszelkie dane statystyczne, charakterystykę gminy, historię, gospodarkę, kulturę, organizacje skupiające dzieci, młodzież i dorosłych. Dyskusja była bardzo owocna, wzajemnie poznawano nasze kraje i gminy, bez przerwy porównując je. Podobieństw jest wiele, dla przykładu: gmina Hammarö

- strona 2 -

 
     
 

ma zbliżoną liczbę mieszkańców do gminy Małkinia. W gminie Hammarö liczba mieszkańców wynosi 14.300 osób. Powierzchnia gminy to 54 km2, z rozwiniętym przemysłem, który daje zatrudnienie 12 tys. ludzi, również spoza terenu gminy. Gmina Hammarö jest wyspą połączoną drogą stałą z lądem. Gminę od sześćdziesięciotysięcznego miasta Karlstad dzieli zaledwie 10 minut drogi.

Współpraca między gminami rozpoczęła się już kilka miesięcy wcześniej, gdy to na ogłoszenie dotyczące współpracy bliźniaczej z krajami Unii Europejskiej, które Urząd Gminy w Małkini zamieścił na europejskich stronach internetowych, odpowiedziała gmina Hammarö. Ze względu na szereg podobieństw i atrakcyjność gminy szwedzkiej, władze Małkini podjęły decyzję o ściślejszej współpracy. W taki też sposób doszło do spotkania w Polsce.

Podczas wizyty delegacja Hammarö oprócz szeregu spotkań dyskusyjnych, miała okazję bliżej poznać naszą gminę. Goście odwiedzili m.in.: Szkołę Podstawową Nr 2 i Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Małkini, gdzie spotkali się z dyrekcjami obu szkół oraz uczniami, zwiedzili kilka klasopracowni, salę pamięci narodowej i halę sportową. W dalszej kolejności obejrzeli szkołę w Kańkowie, gdzie właśnie odbywało się przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów. W programie przewidziano objazd całej gminy, zwiedzano firmy działające na terenie gminy oraz tereny rekreacyjne nad rzeką Bug. Goście odwiedzili ponadto obóz zagłady w Treblince, gdzie delegacje złożyły wieńce. W trakcie zwiedzania gminy władze Hammarö gościły również w prywatnym muzeum etnograficznym pana Andrzeja Kongiela w Prostyni, gdzie miały okazję zapoznać się z polską sztuką ludową.

 

Delegacja w trakcie wizyty w Treblince.

 

Wrażenia władz samorządu gminy Hammarö, te przekazane na gorąco, są ogromnie pozytywne. Zachwyciła ich gmina Małkinia. Są pod wielkim wrażeniem bardzo szybkich przemian, jakie mają miejsce w Polsce. Posiadają dużą wiedzę na temat Polski, a przede wszystkim utwierdzili się w

 

 

przekonaniu, że interesuje ich szeroko pojęta współpraca z gminą Małkinia.

 

                                              Grażyna Dąbkowska

 

             

           

 

MAŁKIŃSKIE MIKOŁAJE

 

Każdy mieszkaniec gminy Małkinia, który przyszedł 8 stycznia do Hali Sportowej przy SP Nr 2 w Małkini, a który miał nie mniej niż 4 lata i nie więcej niż 15, otrzymał paczkę pełną słodyczy od Świętego Mikołaja przybyłego tam na zaproszenie Wójta Gminy. Podczas VII już Małkińskiego Spotkania ze Świętym Mikołajem rozdano aż 1800 paczek, które ufundowało 28 firm.

 

Taka liczba dzieci jednocześnie w  małkińskiej hali nie zdarza się często.

 

- Cieszę się ogromnie, że po raz kolejny udało nam się, przy pomocy hojnych sponsorów – przedsiębiorców z terenu naszej gminy i całego ostrowskiego powiatu, zorganizować dzisiejsze spotkanie – powiedział na początku imprezy Wójt Marek Kubaszewski. – Już po raz siódmy udało nam się zgromadzić środki na przygotowanie paczek dla wszystkich naszych dzieci. W sumie przez wszystkie te lata przygotowaliśmy, łącznie z bieżącym rokiem, aż 6550 paczek o wartości średnio 20,- zł każda. Nowością tego roku jest to, że udało nam się paczki zorganizować również dla dzieci wszystkich oddziałów naszych przedszkoli.

Rozdawanie paczek i wspólna zabawa z zespołem AKORD trwała ponad 3 godziny przynosząc wiele radości przybyłym na spotkanie młodym mieszkańcom Małkini. Gdy pomocnicy Mikołaja rozdawali paczki on bawił się z dziećmi tańcząc, organizując różne zawody, gry i zabawy.

Dzięki pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Nr 2 w Małkini oraz wielu innym osobom, zaangażowanym na kilka

- strona 3 -

 
     
 

 

tygodni w całą akcję, po raz kolejny udało się wręczyć paczki dzieciom ze wszystkich szkół gminy Małkinia, przedszkola oraz tym, którzy z różnych powodów uczą się poza nią. Nikt nie został pominięty.

 

Wspólna zabawa z Mikołajem to frajda dla najmłodszych

 

 

                                                              MD AS

           

Gminny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej

 

W dniu 14 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Małkini odbył się Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej.

 

W konkursie uczestniczyło ponad 40 uczniów SP i Gimnazjów.

W konkursie wzięło udział 45 osób. Jury w składzie: Przewodnicząca - Henryka Godlewska, członkowie: Zofia Grzymkowska, Iwona Sobotka, Wioleta Sobieszczak po wysłuchaniu wszystkich recytacji ustaliło następujące wyniki konkursu:

Szkoły Podstawowe:

I miejsce 
Siwerska Magdalena - SP Prostyń

II miejsce 
Kursa Ola - SP Nr 2 Małkinia
 
Koziara Katarzyna - SP Glina

III miejsce 
Nadany Ania - SP Nr 2 Małkinia
 
Fedorczyk Paulina - SP Prostyń

Gimnazja:

Nagroda specjalna 
Adam Kamiński- PG Nr 2 Małkinia

I miejsce 
Sadowska Aneta - PG Nr 2 Małkinia
 
Siwerska Barbara - PG Nr 2 Małkinia

II miejsce 
Witkowska Anna - PG Nr 1 Małkinia
 
Grzymkowska Natalia - PG Nr 2 Małkinia
 
Ciołkowska Karolina - PG Nr 2 Małkinia

III miejsce 
Kubaszewska Marta - PG Nr 2 Małkinia
 
Krasuska Nela - PG Nr 2 Małkinia
 
Siwek Katarzyna PG Nr 2 Małkinia

      Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz maskotkami, a zwycięzcy dodatkowo nagrodami książkowymi. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wspaniałych recytacji, a wszystkim uczestnikom udziału w konkursie. Dziękujemy jurorom, a w szczególności p. H. Godlewskiej za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu konkursu.

 

Jury w trakcie rozdawania nagród.

 

                                                               GOK

 

             

 

Małkińska dwójka na sportowych arenach

     5 stycznia 2005 r. jako następna dyscyplina w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 2 w Małkini, odbyły się eliminacje powiatowe w mini piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięły udział 4 drużyny dziewcząt i 4

 

- strona 4 -

 
     
 

 

drużyny chłopców ze szkół podstawowych. W sumie rozegrano 12 meczów. Każdy z nich trwał 20 minut czyli 2x10 minut. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

Dziewczęta: 1 miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Małkini, 2-SP Jasienica, 3- Lubiejewo, 4- Andrzejewo.

Chłopcy- 1 miejsce- SP Jelonki, 2- SP Nr 2 Małkinia, 3- SP Dudy, 4- Andrzejewo.

Zawody stały, szczególnie wśród chłopców na niezłym poziomie. Szybka gra, dużo ruchu i emocji. Jak to w sporcie bywa, aby byli wygrani muszą być również przegrani, ale nikt nie wyjechał z małkińskiej „dwójki" z pustymi rękoma. Obok doświadczeń, które na pewno przyniosą dzisiejsze zawody, każda drużyna otrzymała dyplom, a pierwsi wśród dziewcząt i chłopców puchary i awans do zawodów na szczeblu międzypowiatowym.

 

Pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu zawodów

 

Niezły poziom pokazały dziewczynki z Małkini. W tym miejscu trzeba dodać, że z wielką szkodą dla dzieci, pozbawiono ich możliwości pracy na zajęciach pozalekcyjnych. W tym roku, po raz pierwszy od dłuższego czasu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Małkini Górnej, pomimo wspaniałych warunków oraz faktu, że rok rocznie jest w czołówce najlepszych szkół pod względem sportowym w powiecie, dzieci nie mają możliwości pracy na zajęciach pozalekcyjnych. (Niestety nie ma ani jednej godziny na tzw. SKS-y).

W skład drużyny dziewcząt najlepszych w powiecie w piłce ręcznej wchodziły: Sylwia Murawska (bramka), Ewelina Kraszewska (bramka), Patrycja Kordek, Ania Dębek, Marta Krasuska, Ewa Tomczuk, Monika Sierota, Monika Czerwińska, Amelia Suchodolska, Natalia Dębowiak, Ilona Zawistowska, Agnieszka Miller, Marysia Wachowska i Daria Kordykiewicz. Na wyróżnienie zasługują bramkarki oraz środkowa zawodniczka Patrycja Kordek , która obok wspaniałych warunków fizycznych wyróżniała się techniką, motoryką oraz niezbędnymi cechami wolicjonalnymi, które warunkują sukces w sporcie.

Zawody w mini piłce ręcznej dziewcząt na szczeblu międzypowiatowym odbędą się w Małkini w dniu 6 marca 2005r. Zapraszamy!!!

15 stycznia 2005r,w sobotę sala gimnastyczna małkińskiej „dwójki" gościła 6 drużyn (3 dziewcząt i 3 chłopców) z powiatu ostrowskiego, które miały za zadanie wyłonić najlepszą żeńską i męską drużynę do awansu międzypowiatowego. Grano 2x15 minut. Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco: dziewczęta I miejsce - Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Małkini, II miejsce- Gimnazjum z Jasienicy, III miejsce- Gimnazjum z Jelonek. Chłopcy- I miejsce - Gimnazjum z Jasienicy, II miejsce - Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Małkini, III miejsce - Zespół Szkół w Nagoszewie.

Obok tych suchych faktów, na pochwałę zasługuje tu drużyna dziewcząt z Małkini. Dziewczyny, można powiedzieć nie pozostawiły złudzeń przeciwniczkom wygrywając 23:6 z Jelonkami oraz 18:3 z Jasienicą.

Reprezentantki naszego powiatu awansowały do zawodów szczebla międzypowiatowego i w sobotę 22 stycznia wystartują w tych zawodach na swoim boisku. Początek zawodów o godzinie 1000. Zapraszamy.

Chcę dodać, że jest to druga małkińska drużyna dziewcząt awansująca do zawodów międzypowiatowych z małkińskiej „dwójki". Awans wypracowały również dziewczęta ze szkoły podstawowej.

W skład zwycięskiego zespołu żeńskiego weszły: Ania Gordziejczyk, Ula Stokowska, Justyna Jarocka, Natalia Grzymkowska, Agnieszka Zając, Marta Kubaszewska, Agnieszka Jasko, Asia Sławińska, Ania Masłowska, Ala Grzelak i Karolina Piotrowska. Na uznanie, jak już było wspomniane, zasługuje cały zespół, który pokazał ładną, techniczną piłkę ręczną, z różnorodną grą w obronie. Na uznanie zasługuje jednak Justyna Jarocka, która zagrała bez żadnego kompleksu, zdobywając 17 bramek.

Trzymamy kciuki za nasze dziewczęta, które w sobotę nie będą miały łatwego zadania.

 

                                               Agata Rostkowska

 

             

 

Człowiek z kosmosu

 

                W połowie stycznia tego roku głośno było, że urządzenie zrobione przez człowieka dotarło, aż do największego księżyca Saturna tj. Tytana. To bardzo daleko, bo tę sondę kosmiczną wystrzelono w 1997r. Ludzkość zrobiła kolejny duży krok w badaniu kosmosu. Pytanie : czy jest życie gdzieś poza Ziemią, napędza naszą wyobraźnię i powoduje, że wykładamy miliony pieniędzy na badania naukowe w dziedzinie astronomii. Już Giordano Bruno żyjący w XVI wieku twierdził, że jest życie inteligentne poza Ziemią, ale niestety z wyroku inkwizycji spłonął na stosie. W 1660r Galileusz, który skonstruował teleskop i odkrył 4 największe księżyce Jowisza oraz popierał teorię

- strona 5 -

 
     
 

Kopernika, w porę odwołał swe poglądy i inkwizycja nałożyła na niego tylko areszt domowy. Robiąca przełom w myśleniu ludzi o budowie kosmosu, książka Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” trafiła na Indeks Ksiąg Zakazanych (Index Librorum Prohibitionum), takie były wtedy czasy. Teraz na szczęście jest inaczej. Naukowcy powoli odkryli jak wygląda kosmos i skąd się wzięliśmy. Od czasów Kopernika wiemy, że wokół Słońca krążą planety. Do dziś odkryto ich 9. Wiemy też co to są np. komety i już ich się nie boimy tak jak kiedyś. Większość planet ma naturalne satelity – księżyce. Wiemy, też dlaczego świeci Słońce i inne gwiazdy (reakcje nuklearne, jak w bombie atomowej). Gwiazdy podzielono na typy widmowe, zależne od ich wielkości (O,B,A,F,G,K,M). Gwiazdy nie są przyczepione do jakiejś sfery jak kiedyś myślano, tylko w przestrzeni tworzą różne gromady (otwarte i zamknięte, kuliste). Pomiędzy gwiazdami jest też materia międzygwiazdowa, a całość tworzy naszą Galaktykę (spiralną). Typy galaktyk to: spiralne, eliptyczne, z poprzeczką i nieregularne. Edwin Hubble na początku XX wieku odkrył, że im dalsza galaktyka, tym widmo ma bardziej przesunięte ku czerwieni. Stąd wyciągnięto wniosek, że nasz Wszechświat nie jest stabilny, tylko rozszerza się i powstał w wyniku tzw. Wielkiego Wybuchu. Materia we Wszechświecie nie jest równomiernie rozłożona, lecz tworzy pewne skupiska. Można wyróżnić 3 skale struktury. Najmniejszą z nich jest grupa galaktyk. Składa się z 5-10 galaktyk i ma rozmiary kilkuset kilo parseków. Nasza Lokalna Grupa Galaktyk liczy około 30 galaktyk. Większą strukturą jest gromada galaktyk, zawierająca od 100 do 1000 galaktyk i ma rozmiary mega parseka (Mpc). Nie ma wyraźnej różnicy między dużą grupą i gromadą galaktyk. Największą strukturą jest super gromada. Składa się z gromad galaktyk i ma rozmiary rzędu dziesiątków mega parseków (Mpc). Między super gromadami występują duże obszary pustki – voids. Np. miedzy super gromadami w Herkulesie i w Koronie Północnej (nazwy gwiazdozbiorów). Nasza super gromada Virgo (Panna) jest płaska o długości 25-30 h-1 Mpc i szerokości 15 h-1 Mpc. Widzialna dziś część Wszechświata ma rozmiary około 10 giga parseków. Jak pisałem, Wszechświat zaistniał w wyniku Wilkiego Wybuchu – stale rozszerza się i ma wiek wg obecnych ocen około 14 miliardów lat – jeszcze nie wiemy, czy będzie się kiedyś kurczył. Rozszerzający się Wszechświat w dużej skali, z każdego miejsca jest taki sam. Czy jest życie (zwłaszcza inteligentne) gdzieś poza planetą Ziemią tego jeszcze nie wiemy, ale nie jest to coś niemożliwego we Wszechświecie, bo my sami nim przecież jesteśmy. Powiem podniebnie jak G. Bruno, byłoby rzeczą nieprawdopodobną, by tak przeogromny Wszechświat składał się tylko z jednej rozumnej cywilizacji zwłaszcza, że już odkryto planety krążące wokół innych gwiazd niż Słońce. Niemniej opowieści o UFO i filmy s.fo. to bajki.

 

Lokalna Grupa Galktyk:

90% masy całej grupy stanowią M31 (Andromeda – widoczna gołym okiem) i Galaktyka, reszta to galaktyki karłowate. Razem około 30 galaktyk.

                Duże gromady galaktyk:

1. Panna (Virgo) 2,5 tysiąca galaktyk, 2 Pegaz I – 100 galaktyk, 2 Rak –150 galaktyk, 4 Perseusz – 500 galktyk, 5 Warkocz Bereniki (Coma) – 800 galaktyk, 6 Ursa Maior – 300 galaktyk, 7 Leo –400 galaktyk, 8 Bliźnięta – 400 galaktyk, 9 Wolarz – 400 galaktyk.

                Supergromady galaktyk:

  1. Panna (Vigo) – Ursa Maior, Virgo i Lokalna GG;

  2. Hydra-Centaur-Hydra, Centaur;

  3. Perseusz-Abell 426, Abell 1656 i 1367;

  4. Herkules-Abel 2151 i 2199;

  5. Korona Północna –(15 Gromad gal.) Największa SG.

Abbel – astronom, który stworzył katalog galaktyk i ich gromad.

Na podstawie czasopism: „Urania”, „Postępy astronomii”, „Delta”.

 

                                             Piotr Paszkowski

 

 

             

 

Zakochani w prostyńskiej ziemi

      Jest ich 57 osób. Zakochali się już bardzo dawno, ale dopiero w lipcu 2002 roku postanowili przestać się z tą miłością konspirować. Wspólnie powiedzieli sobie TAK i założyli Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prostyńskiej. Jako swoje wiano każdy wniósł głowę pełna pomysłów na poprawę życia mieszkańców Prostyni, zapał do społecznej pracy, przywiązanie do ziemi swoich przodków.

Już wspólnie postanowili, że celem ich życia będzie:

upowszechnianie wiedzy o historii i tradycji regionu; wspieranie szkolnictwa oraz innych instytucji edukacyjnych (np. biblioteki gminnej); dbałość o rozwój infrastruktury drogowej, wodociągowej oraz kanalizacyjnej w miejscowości Prostyń oraz miejscowościach okolicznych; dbałość o ochronę bezpieczeństwa mieszkańców, zarówno Prostyni jak i miejscowości okolicznych.

Wspólnym wysiłkiem udało im się już uratować przed dalszą dewastacją asfaltową drogę przez miejscowość i ochronić przed pękaniem ścian domów wzdłuż tej drogi. Dzięki wielu pismom i protestom spowodowali ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych ze żwirem z pobliskiej kopalni.

- strona 6 -

 
     
 

Kiedyś przez Prostyń jeździło kilkadziesiąt ciężarówek ze żwirem dziennie, teraz przejedzie jedna lub dwie – opowiada prezes stowarzyszenia, Marta Daniszewska. Dzięki naszej społecznej akcji uratowaliśmy przed ruiną nasze domy i ulicę. Uważamy to za swój największy sukces w dotychczasowej działalności.

Umocnieni i podbudowani pierwszymi udanymi działaniami kontynuują swoją społeczna misję ulepszania życia w swojej miejscowości. Pragnąc zachować dla potomnych piękno tej nadbużańskiej ziemi postanowili ubiegać się o włączenie jej w granice Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Nawiązali już współpracę z dyrekcją Parku, jeżdżą na sympozja, konferencje, wykłady i spotkania, uświadamiają sąsiadów o korzyściach, jakie przyniesie im Park. Chcąc uchronić bogatą faunę i florę nadbużańskich, prostyńskich łąk i lasów walczą z nałogowym wypalaniem traw i całych łąk prowadząc szeroką akcję informującą o konsekwencjach tych bezmyślnych działań.

W swoich długoterminowych planach mają również podjęcie akcji walki ze ściekami w Prostyni i doprowadzenie do budowy tam wodociągu i oczyszczalni ścieków; chcą pomagać wydatnie miejscowej szkole przy jej rozbudowie, chcieliby powrotu Urzędu Pocztowego do Prostyni.

 

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia podczas spotkania karnawałowego

 

O wszystkich swoich pomysłach i działaniach rozmawiają na przeróżnych wspólnych spotkaniach oficjalnych i tych bardziej prywatnych. Jednym z takich spotkań była karnawałowa zabawa w Szkole Podstawowej w Prostyni w jedną ze styczniowych sobót. Uczestniczyło w niej ponad 80 osób odpoczywając we wspólnym gronie i planując dalsze działania stowarzyszenia. 

 

 

                                                               MD

 

 

 Wyniki pierwszego biegu VI Grand Prix Małkini w biegach przełajowych 2005r.

Kat. I CHŁOPCY

Miejsce

Nazwisko i imię

Kogo reprezentuje

Punkty

1.         

Melion Damian

MKB TEAM Małkinia

30

2.         

Sadowski Maciej

SP Kańkowo

29

3.         

Fydrych Tomasz

MKB TEAM Małkinia

28

 

Kat. I DZIEWCZĘTA

Miejsce

Nazwisko i imię

Kogo reprezentuje

Punkty

1

Siwek Paulina

MKB TEAM Małkinia

30

2

Brzózka Dominika

SP Kańkowo

29

3

Staniaszek Karolina

SP Kańkowo

28

 

Kat. II DZIEWCZĘTA

Miejsce

Nazwisko i imię

Kogo reprezentuje

Punkty

1.   

Suszczyńska Magda

MKB TEAM Małkinia

30

2.   

Kłusek Karolina

MKB TEAM Małkinia

29

3.   

Mindak Klaudia

SP Brok

28

 

Kat. II CHŁOPCY

Miejsce

Nazwisko i imię

Kogo reprezentuje

Punkty

1.    

Siwek Daniel

MKB TEAM Małkinia

30

2.    

Karczmarczyk Łukasz

PG Prostyń

29

3.    

Przewoźny Piotr

PG Prostyń

28

 

Kat. III MĘŻCZYŹNI

Miejsce

Nazwisko i imię

Kogo reprezentuje

Punkty

1.     

Królikowski Mariusz

LKS Ostrowianka

30

2.     

Zakrzewski Paweł

LKS Ostrowianka

29

3.     

Zawistowski Marek

MKB TEAM Małkinia

28

 

Kat. III KOBIETY

Miejsce

Nazwisko i imię

Kogo reprezentuje

Punkty

1       

Stańczak Justyna

LKS Ostrowianka

30

2       

Łukasiewicz Dorota

LKS Ostrowianka

29

3       

Konieczna Emilia

PG Brok

28

- strona 7 -

 
     
     
 

POLICJA INFORMUJE

 

 31.12.04r. policjanci KP Małkinia zatrzymali na gorącym uczynku 2 mieszkańców Prostyni, którzy kłusowali na rzece Bug.

  3.01.05r. na ul. Nurskiej w Małkini miał miejsce wypadek drogowy, gdzie kierujący samochodem Polonez nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i uderzył w tył samochodu Daewoo, który następnie zjechał na lewy pas ruchu zderzając się czołowo z samochodem Mitsubishi. W wyniku wypadku obrażeń ciała doznali pasażerowie Mitsubishi, w tym małoletnie dziecko.

  7.01.05r. NN zamaskowani sprawcy dokonali napadu rabunkowego na samotnie mieszkające kobiety we wsi Poniatowo.

  9.01.05r. KP Małkinia został powiadomiony o wybiciu szyby w drzwiach sklepu Małkiniak. Sprawcę ustalono i zatrzymano do wyjaśnienia. Podczas przesłuchania przyznał się do winy.

14.01.05r. NN sprawcy dokonali uszkodzenia przewodów linii telekomunikacyjnej w Treblince o wartości 800zł na szkodę PKP Małkinia.  

 W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, samotnie zamieszkałych, Komisariat Policji w Małkini zwraca się z prośbą o wzmożenie tzw. „czujności sąsiedzkiej" w celu zapobiegania wszelkim przejawom przestępczości, tj. napadom rabunkowym, kradzieżom (dokonywanym przez osoby narodowości cygańskiej i innej), oszustwom, gdzie osoby nieznane podają się za przedstawicieli pomocy społecznej czy też firm oferujących towary po atrakcyjnych cenach. Ofiarami tych przestępstw są zwłaszcza osoby starsze, ponieważ okazują szczególnie duże zaufanie zupełnie nieznanym osobom. Mając na uwadze to, że bardzo ważnym sprzymierzeńcem w walce z

przestępczością jest społeczeństwo, zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców Gminy Małkinia Górna aby informowali KP w Małkini o swoich niepokojących spostrzeżeniach i zjawiskach kryminogennych. Telefon (całodobowy) do dyżurnego KP w Małkini: 74-55-007 lub 74-55-069

Dzielnicowy mł. asp. Sławomir Rostkowski

 

 

Nowy sprzęt za dobrą pracę

 

Nowy wóz patrolowy, mający przejechane niespełna 200 kilometrów , dołączył do parku maszynowego małkińskiej policji 14 stycznia 2005 r. Jest to już piąty samochód policyjny na wyposażeniu Komisariatu Policji w tej kilkutysięcznej wiosce. Wyposażony w 2,5 litrowy silnik diesla samochód ARO odebrany z przydziału Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu z warszawskiego Żerania będzie patrolował ulice całej gminy Małkinia Górna przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców tej jednej z najbezpieczniejszych gmin w Polsce.

- Samochód ten udało nam się pozyskać dzięki wspaniałej pracy naszych policjantów.  – mówi komendant KP Małkinia, asp. szt. Leszek DĘBEK. W pełni wyposażony wóz patrolowy, przekazany nam przez Komendę Powiatową w Ostrowi Maz., będzie jeździł po wszystkich miejscowościach z naszego terenu docierając tam, gdzie zwykły policyjny radiowóz nie jest w stanie dojechać. Samochód z napędem na cztery koła jest w naszym terenie bardzo potrzebny. Nie będzie już teraz miejsca w gminie, gdzie policja nie będzie mogła dojechać.

Policjanci z KP Małkinia przy swoim nowym sprzęcie

                                                                MD AS

- strona 8 -